AKP’li başkanın yarım kalan cami inşaatına devlet el attı

İstanbul Mütfülüğü’nün verilerine göre Ümraniye ilçesinde 150 adet cami bulunuyor.

6 yıl önce Ümraniye Belediyesi’nin hemen karşısındaki dev araziye 151’inci caminin inşa edilmesi karar verildi.

20 bin kişi kapasiteli Büyük Camii’nin temeli 6 Haziran 2018’de düzenlenen törenle atıldı.

‘FİKİR BABASI ERDOĞAN’

Törende konuşan dönemin Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, caminin fikir babasının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olduğunu belirterek “Bu camiye Ulu Camii diyecektik ama Ümraniye’de bu isimle camimiz var ve buraya Büyük Camii diyelim dedik. Fikir babası Cumhurbaşkanımızdır bu caminin. Ancak sonra alan küçük ve Cumhurbaşkanımızın istediği büyüklükte olmayacağı için Çamlıca Camii projesi gerçekleştirdi. Biz de bu cami inşaatının artık bizim boynumuzun borcu olduğunu gördük ve böyle bir cami inşa edelim dedik. Tarihi izler taşıyan bir cami inşa ettik” dedi.

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Kampüsü’nün de yer aldığı alanda yapılan caminin temel atma törenine Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da katılmıştı.

Caminin yapımını, Ümraniye Belediyesi ve bu iş için kurulan vakıf üstlenmişti. Ancak, Hasan Can’ın 2019 yılında bir kez daha belediye başkan adayı gösterilmemesinin ardından caminin inşaatı yarım kaldı. Uzun yıllardır 6 yıldır kaba inşaat halinde bekleyen cami için çalışmalar geçtiğimiz günlerde yeniden başladı.

SÖZCÜ’nün edindiği bilgiye göre, TOKİ’nin iştiraki Emlak Konut GYO mali desteğiyle caminin inşaatı tamamlanacak.

Eski oto pazarının 18 bin 900 metrekarelik arsası üzerinde yükselecek cami toplam 3 bin 653 metrekarelik kapalı alana sahip olacak. 20 bin kişilik cemaat kapasitesi ile caminin altında 45 bin metrekare kapalı alana sahip 3 kat zemin altı otopark inşaatına İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlandı. Camide sergi, konferans, fuaye alanları ve kütüphaneler de bulunacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x