50. yıl heykeli 100. yılda tamamlandı

Zühtü Müridoğlu’nun çalışması, bir bankanın destekleriyle Cumhuriyet’in 100. yılında tamamlanarak, heykel bronz döküm olarak hazırlandı ve İstanbul Resim ve Heykel Müzesi önünde sergileniyor.

“ESERİN BRONZA DÖKÜLMESİNİ ÇOK İSTEMİŞTİ”

Müridoğlu’nun eserinin tekrar gün yüzüne çıkartılması ve tamamlanmasını sağlayan Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Handan İnci şu bilgileri verdi:

“Müridoğlu, Cumhuriyet döneminin son derece kıymetli ilk kuşak ressamlarından bir hocamızdı. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz çalışma onun Cumhuriyet’in 50. yılı için tasarladığı bir heykel. Eser, dönemin ekonomik şartları içinde bronz haline getirilemediği için ilk yapıldığında betondan yapılıyor. Bu değerli çalışma, üniversitemizin rektörlük otopark alanının çitleri arasında kalmış. Biz bunu fark ettik ve ‘bu heykeli nasıl gün yüzünü çıkartabiliriz’ diye o günden beri heykel bölümündeki hocalarımızla uzun istişarelerde bulunduk. Müridoğlu, eserin bronza dökülmesini çok istemişti ve bizim de asıl niyetimiz onun bu isteğini yerine getirmekti.”

Bu sürecin çok zor ve maliyetli olacağını bildiklerini söyleyen İnci, “Bütün bu zorluklarla boğuşurken imdadımıza banka yetişti. Bu eser için güzel bir sponsorluk desteği verdiler. Biz de bu kıymetli destekle birlikte tam elli yıl sonra bu eseri bronzlara döktürdük ve müzenin önüne koyduk. Böylece gözlerden uzak, kaybolmuş bir eser kamusal alanı açılmış oldu” dedi.

Zühdü Müridoğlu’nun bu proje için hazırladığı maddi yetersizliklerden dolayı tamamlayamadığı çalışmasının yanı sıra Fındıklı Parkı’nda ‘Dayanışma’ isimli bir heykel çalışması da bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x